maja 01, 2020

Parabeny, aluminium i tak dalej..Poszukałam trochę w internecie i mam dla was kilka ciekawostek!

MIT! Wszystkie aluminium jest złe.

Aluminum Starch Octenylsuccinate - wygląda na to, że byłam w błędzie i ten związek aluminium jest bezpieczny co mnie bardzo cieszy. ( badania ). Wiecej tu ( LINK ).

Synonimy :

ALUMINUM SALT STARCH, HYDROGEN OCTENYLBUTANEDIOATE; ALUMINUM STARCH OCTENYLBUTANEDIOATE; STARCH ALUMINUM OCTENYLSUCCINATE; HYDROGEN OCTENYLBUTANEDIOATE ALUMINUM SALT STARCH; STARCH, HYDROGEN OCTENYLBUTANEDIOATE, ALUMINUM SALT

Bezpieczny jest również korund. Synonimy:

ACTIVATED ALUMINA; ALUMINA, ACTIVATED; ALUMINA, CALCINED; ALUMINA, TABULAR; ALUMINIUM OXIDE; ALUMINUM OXIDE; ALUMINUM OXIDE (AL2O3) ; ALUMINUM SESQUIOXIDE; ALUMINUM TRIOXIDE; CALCINED ALUMINA; TABULAR ALUMINA
" Dla głębszego zrozumienia tej problematyki przywołajmy jeszcze przykład soli kuchennej, gdyż to nic innego jak chlorek sodu, jednak nie polecamy nikomu doprawiać ziemniaków chlorem, podobnie jest z korundem, mimo, że jest to tlenek glinu to ma zupełnie inne właściwości niż sam glin (który jest bardzo miękki). Za to wszystko odpowiedzialna jest chemia, połączenia poszczególnych pierwiastków, na różne sposoby i w różnych warunkach (patrz. węgiel – pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze tworzy się diament) mogą dawać zupełnie inne rezultaty. Dlatego nie ma powodu obawiać się Aluminy w kosmetykach na słońce. ( źródło )
Tu możecie trochę więcej o tym poczytać ( badania ).

MIT! Witamina C - tylko lewoskrętna.

Nie ma czegoś takiego jak lewoskrętna witamina C , to czysty chwyt marketingowy.

" Aktywność biologiczną witaminy ma tylko jeden z nich, występujący naturalnie kwas (R,S) L-askorbinowy. Pozostałe nie mogą być nazywane witaminami, choć są podobnymi do niej przeciwutleniaczami..
A jak wygląda czynność optyczna? Otóż będący witaminą C naturalny kwas L-askorbinowy jest prawoskrętny. Czyli ma znaczek (+). 
Zatem specjaliści od wciskania ludziom suplementów, którzy twierdzą, że witamina C powinna być lewoskrętna, pewnie pomylili się widząc znaczek L mówiący o względnej konfiguracji związku. Który to mówi nam jedynie, że jeśli zapiszemy cząsteczkę związku w określony sposób to grupa -OH na ostatnim węglu asymetrycznym będzie po lewej stronie rysunku, a to nie ma nic do skrętności."
" Gdy świat alternatywnej medycyny pojął wreszcie istnienie dwóch odmian kwasu askorbinowego, zaczął przekonywać, że z pewnością absolutnie ta tabletkowa witamina, to jest właśnie ta nienaturalna D. Ze jeśli nie napiszą "kwas L-askorbinowy" to znaczy, że to musi być ten drugi. Ci którzy się na to nabierają zamawiają w hurtowniach wielkie wory kwasu L, nie ufając tabletkom, no bo przecież kto wie co sobie producenci napisali.
Dlaczego to bzdura?
Jak to już powyżej napisałem, kwas L-askorbinowy produkuje się z naturalnej glukozy otrzymując właściwą "naturalną" konfigurację. Wobec tego związek jest dosyć tani i dlatego bardziej opłaca się pchać go do tabletek, niż drugi izomer, produkowany w mniejszych ilościach przy pomocy innych, bardziej skomplikowanych metod. Kwas D-askorbinowy nie występuje w naturze a organizmy nie są przystosowane do jego wytwarzania, odpada więc bardzo ułatwiający produkcję mikrobiologiczny etap syntezy. Aby go otrzymać należałoby więc albo użyć drogich katalizatorów albo szeregu przemian dających mieszaninę izomerów, którą następnie należałoby rozdzielać. Ponieważ jednak izomer D nie jest wykorzystywany w medycynie, nikt go specjalnie nie produkuje. Czemu więc tabletki miałyby zawierać nie produkowany, znacznie droższy, nieaktywny izomer, gdy w zasięgu jest produkowany na dużą skalę aktywny L-izomer? ( źródło ) "

MIT! Ałun bez aluminium. 
" Ałun to naturalny minerał, który nie blokuje wydzielania potu, ale neutralizuje jego zapach. Na pierwszy rzut oka wydaje się bezpieczny. Jednak patrząc na skład kosmetyków, można dowiedzieć się, iż aluminium wytwarzane jest z ałunu! Dlatego trzeba zdać sobie sprawę, że hasło reklamowe „Dezodorant bez aluminium” często nie jest prawdą…  Nazwa glin jest tożsama z nazwą aluminium. Kryształ ałunu na pot zawiera w sobie ałun glinowo-potasowy i glinowo-amonowy, a więc zawiera aluminium. ( źródło ) "
Wszystko jest dobrze i naukowo wyjaśnione w tym ( LINK ) poście.

MIT! Flour jest szkodliwy i nie należy kupować past z fluorem. 

Przy prawidłowym użyciu w paście do zębów bez połykania jest bezpieczny. Bardziej niż stosowania past z fluorem powinniśmy obawiać się jego obecności w jedzeniu czy pitnej - są miejsca w polsce gdzie woda zawiera naturalny fluor. Fluor zawierają herbaty i tu można się go obawiać bardziej !
" Badacze z Wielkiej Brytanii dodatkowo ostrzegają przed tanimi czarnymi herbatami, dostępnymi w supermarketach. Porównali prawie 40 herbat, a raczej produktów herbacianych i okazało się, że litr herbaty słabej jakości zawiera średnio 6 mg fluoru. Tymczasem dzienna norma dla osoby dorosłej wynosi ok. 3,6 mg, dla dziecka w wieku od roku do 3 lat – 0,7 mg, dla dzieci od 4 do 8 lat – 1 mg.( źródło ) "
Spróbujmy więc obliczyć, jaka dawka fluoru faktycznie może być niebezpieczna. W 1,5 ml  pasty do zębów dla osób dorosłych, czyli dawce, którą większość z nas podczas pojedynczego mycia wyciska na szczoteczkę znajduje się 2,25 mg fluorku. Natomiast śmiertelną dawkę fluoru dla osoby o wadze 70 kg szacuje się na 5-10 g, czyli jest to ponad 2200 razy więcej, dawka nierealna, chyba że jedlibyśmy pastę łyżkami. ( źródło )

MIT! Parabeny są szkodliwe!

" Niektóre parabeny występują w naturze! Na przykład metyloparaben (INCI: Methylparaben) występuje w borówce amerykańskiej. Parabeny występują naturalnie również w sokach owocowych i winie, a także w soi, wiśniach, marchewkach, ogórkach i jagodach.
Parabeny to konserwanty – w kosmetykach hamują rozwój drobnoustrojów pochodzących między innymi z naszej skóry czy z powietrza. Zabezpieczają kosmetyk przed rozwojem mikroorganizmów – również tych chorobotwórczych, jak gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), czy pałeczki ropy błękitnej (Pseudomonas aeruginosa). ( źródło ) "
"Parabeny nie kumulują się w żadnej tkance - są bardzo szybko metabolizowane i wydalane z organizmu. Parabeny słabo przenikają przez barierę naskórkową. Kierunek przepływu płynów ustrojowych (od piersi do pachy) wyklucza transport parabenów z okolic pachy w okolice górnej ćwiartki piersi, gdzie najczęściej występują nowotwory. ( źródło )"
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © fuksja , Blogger