maja 17, 2020

Data ważności kosmetyków - czy można ich używać po terminie?
Z każdej strony słyszę, że kosmetyki trzeba wymieniać równo z końcem daty ważności. Niby jest to prawdą, ale nie do końca. Wiadomo, wszystkim zależy abyśmy kupowali więcej a dodatkowo producent nie jest w stanie przewidzieć kiedy kosmetyk się zepsuje,  podaje czas w którym kosmetyk na pewno się nie zepsuje. Ja mam trochę luźne podejście do kosmetyków lekko po terminie, do jedzenia podobnie. Nie lubię marnować nic co da się zużyć. A Wy?

Kosmetyki nie są inteligentne !

Niby wiadomo, ale mam wrażenie, że niektóre osoby myślą inaczej. Przykład: Kosmetyk ma datę ważności do 20 kwietnia, 21 kwietnia osoba stwierdza, że musi go wyrzucić bo się zepsuł. Tak, porozumiał się telepatycznie z datą ważności na opakowaniu i wie kiedy się zepsuć. Naprawdę tak myślicie? Czasem psują się przed terminem ważności jeśli je źle przechowujemy a czasem sporo dłużej po terminie można ich jeszcze używać.

Co to jest ta data ważności?

Data ważności kosmetyku to czas w którym producent gwarantuje, że kosmetyk zachowa całe swoje właściwości i nie powinien się zepsuć. Czasami się to zdarza, ale głównie przez nieodpowiednie przechowywanie. Data ważności kosmetyku to krótko mówiąc " najlepiej zużyć do.. ".

Jak odpowiednio przechowywać kosmetyki aby się nie zepsuły?

Przechowywać kosmetyki najlepiej w suchym, zacienionym miejscu, w temperaturze pokojowej. Szafka czy szuflada to dla nich najlepsze miejsce. Nie powinno się przechowywać kosmetyków w łazience, ponieważ jest tam zbyt wilgotno i ciepło ( pleśń i wszytko inne bardzo lubi takie warunki ), ani w lodówce, ponieważ kosmetyki są wrażliwe na skrajne temperatury, te niskie również. Owszem są kosmetyki, które trzeba trzymać w lodówce, ale jeśli nie ma takich zaleceń to lepiej ich tam nie trzymać. Oznacza to też, że warto zwrócić uwagę na kosmetyki, które mamy w torebce, bo narażone są na mrozy i upały przez co mogą psuć się szybciej.

Na co warto zwrócić uwagę przy używaniu kosmetyków?

Mycie rąk! To najważniejsze przed używaniem kosmetyków, na dłoniach jest mnóstwo drobnoustrojów. Skoro jesteśmy przy myciu to trzeba często myć akcesoria do makijażu a między myciami warto je dezynfekować. Pamiętajmy również o ich dokładnym zamykaniu po użyciu. Warto zaintestować w szpatułkę do nakładania kremów, bardzo się przydaje i zmniejsza ryzyko psucia się kosmetyków.

Data ważności a PAO  

Data ważności to ważność zamkniętego kosmetyku a PAO tego, który został już otwarty.

Z tym PAO często jest tak, że jest krótsze, bo taniej to kosztuje marki i szybciej można zrobić badania, więc kosmetyk z PAO 3 miesiące może być ważny 6 czy 12 miesięcy ale tego się nie dowiemy bez dłuższych badań kosmetyku. Firmom zależy też aby szybciej zmieniać kosmetyki dlatego też czasami nie zrobią nam bardzo długiego PAO nawet jeśli kosmetyk można używać dłużej. Owszem, czasami widzę marki gdzie PAO to 12 miesięcy czy nawet 24 miesiące. Aczkolwiek dużo zależy od surowców - nie wszystko można używać długo po otwarciu i nie jest to zależne od firm.

Używać kosmetyków po terminie czy nie?

Jeżeli kosmetyk po końcu swojej daty ważności nie zepsuł się to można go używać jeszcze przez jakiś czas. Ja mam swoją luźną granicę, że do 3 miesięcy po terminie, jeśli wszystko jest ok to będę go używać. Inaczej sprawa ma się z PAO, bo do kosmetyku mogło dostać się powietrze, dotykaliśmy go itp, wtedy warto się trzymać tego czasu, który podaje producent. Mogą się w nim namnażać bakterie. Jeśli zostało nam kremu na kilka dni, krem się nie zepsuł a dziś mija koniec PAO to nic nie zaszkodzi go skończyć. Aczkolwiek.. formuły olejowe to inna bajka, ale o tym dalej.

Jak poznać, że kosmetyk jest zepsuty?

Zauważycie to, naprawdę. Kosmetyk zmienia zapach, kolor, konsystencję a nawet może pleśnieć. Krem może się również rozwarstwiać lub mogą pojawić się w nim grudki. Wszystko to czego nie było lub to co się zmieniło powinno was zaniepokoić.

W przypadku formuł olejowych widać to gołym okiem - oleje jełczeją i zaczynają brzydko pachnieć, zmieniać konsystencję. Formuły olejowe są zazwyczaj w dobrej formie nawet długo po terminie ważności - gorzej ma się sprawda z kosmetykami na bazie wody.

Czy używać kosmetyków używanych przez inną osobę?


I tak i nie. Wszystko zależy po kim będziemy mieć kosmetyk, wiadomo, że często oddajemy coś mamie czy bliższej rodzinie to co nam nie pasuje lub odwrotnie. W takiej sytuacji wiemy, że taka osoba nie jest na nic chora i czy odpowiednio je przechowywała. Nigdy jednak nie kupiłabym używanych kosmetyków od kogoś kogo nie znam. Opryszczka, bakteryjne zapalenie spojówek, zakażenie gronkowcem ( jęczmień ), trądzik to tylko niektóre problemy, które mogą nas spotkać. Warto kupować takie kosmetyki tylko jeśli macie pewność, że dana osoba o nie dbała i nic w środku nie znjadziecie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © fuksja , Blogger